MISTRZYNI PROKRASTYNACJI

Jak często zdarza się nam odkładać zadania na później? Co wtedy myślimy? 

Mnie towarzyszy myśl: „co się odwlecze to nie uciecze”, „powinnam … napisać tekst, powinnam… uaktualnić stronę”. Łapię się na tym, że jak tak myślę, to się wkurzam, a potem czuje się winna. 

No tak, lenistwo czy prokrastynacja? 

Prokrastynacja to dobrowolne opóźnienie zaplanowanych aktywności mimo możliwości przewidywania pogorszenia sytuacji czy nastroju. W przypadku lenistwa nie potrzebujemy żadnych intencji zakończenia działania, nie mamy aspiracji, czerpiemy przyjemność z braku podejmowania aktywności. Leniuchowanie jest odpoczynkiem, relaksem i nie wiąże się z przykrymi emocjami, ani z poczuciem winy, że nic nie robię. Leniuchujemy jak na wakacjach.

Ja, mam intencję działania (chcę rozwinąć działalność w Internecie), ale z różnych przyczyn ją opóźniam.

Czy wpływ ma na to pandemia? Myślę, że tak. Praca online, zakupy online, życie online zapewniają nam natychmiastową nagrodę w postaci super obrazów, seriali, gier, informacji z całego świata. To duża konkurencja dla zadań, które powinniśmy zrobić. Tym bardziej teraz, kiedy jest ponuro, smutno, czujemy się uwięzieni we własnych domach, a tu wystarczy tylko odpalić Netflix, albo inny streaming i już jesteśmy w świecie słońca, wolności, rozrywki. Koloru i radości. Pozornej, ale zawsze. Nasz mózg się cieszy.  

Myśl – emocja – zachowanie.

Myśl – Powinnam zrobić stronę, bo nie będę miała z czego żyć – emocja – niepokój – myśl – nie uda mi sięnie dam rady– lęk – nawet jak zacznę to jest taka konkurencja, że mnie wyczesze – frustracja, smutek – pooglądam serial to mi się lepiej zrobi – zachowanie – oglądam serial. O stronie pomyślę jutro, jak moja ulubienica, Scarlett O’Hara. A jak już obejrzę odcinek „New Amsterdam” to pojawia się poczucie winy. No i słabo.

Co mogę zrobić? Uświadomić sobie te automatyczne myśli, tą moją „cichą mowę wewnętrzną”, która wpływa na to, że odkładam działanie, bo powoduje we mnie lęk. A lęk powoduje prokrastynację.

Prokrastynatorzy zwykle mają wrażenie, że dana chwila nie jest tą właściwą, żeby podjąć nowe działanie, ciągle czekają na lepszy moment. A to, że pogoda nie taka, a to, że źle się czuję, a to następnym razem… itp., itd. Łatwiej im się zabrać za zajęcia krótkoterminowe, bo myśląc o celach dalekosiężnych towarzyszy im strach przed porażką, ośmieszeniem się i poczuciem niskiej wartości.

Co może pomóc? Mówi się, że uważność! W stanie uważności zaczynamy być świadomi swoich myśli, odczuć. Możemy świadomie kontrolować i regulować swoje emocje i zachowania. Nie błądzimy myślami. Kontrolujemy je na tyle, żeby dezaktywować takie doświadczenia jak: lubie/nie lubięprzyjemne/nieprzyjemne,bezpieczne/zagrażające. Już samo zauważenie i zaakceptowanie myśli uruchamia nasze zasoby do tego, żeby zacząć działać. Np. zauważam, że pojawia się we mnie lęk przed porażką, nazywam go, oswajam się z nim, przyglądam się mu.

Dzięki treningowi uważności, możemy nauczyć się zauważać, kiedy nasz nastrój zaczyna się obniżać. Pomaga 3-minutowa przestrzeń na oddech. Praktyka, którą zaleca się stosować 3 razy dziennie. Ja zaczęłam małymi krokami – 1 raz dziennie, 3 minuty na głębokie, spokojne oddychanie, ze świadomością bycia tu i teraz, ze świadomością myśli luźno przepływających przez mój umysł. Oddycham. 3 minuty. 

Działa, naprawdę działa. Spróbuj.

Bądź świadomy: czego doświadczam w danej chwili?

Przekieruj uwagę na oddech i zauważ doznania płynące z każdej części ciała. Pomóc może liczenie od 10 do 1. Kieruj uwagę na oddech. Na koniec poobserwuj jak oddech wpłynął na twoje ciało, emocje i myśli. Rozszerz uwagę na otaczającą cię przestrzeń, zapachy, dźwięki, obrazy.

Ćwiczenia mindfulness, medytacje, techniki relaksacji znajdziesz w Internecie w różnych formach. Postaraj się znaleźć coś dla siebie, coś, co Ci nie będzie przeszkadzać, nie będzie Cię irytować, tylko Cię prowadzić, uspokajać. Zacznij od czegoś „małego”, techniką małych kroków. 

Powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *